ACS750ECA-100
Bomkey ( HK ) Electronic Co.,Limited
Contact Now
ACS750ECA-100
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization : Bidirectional
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Package / Case : 5-CA Formed Leads, PFF
Accuracy : ±1.5%
Sensor Type : Hall Effect, Open Loop
Current - Supply (Max) : 10mA
Number of Channels : 1
Current - Sensing : 100A
Response Time : 27µs
Package : Tube
Output : Ratiometric, Voltage
For Measuring : AC/DC
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Through Hole
Series : -
Sensitivity : 19.75mV/A
Linearity : ±5%
Supplier Device Package : 5-CA Module
Mfr : Allegro MicroSystems
Frequency : DC ~ 13kHz
Voltage - Supply : 5V
Description : SENSOR CURRENT HALL 100A AC/DC
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Contact Now
Current Sensor 100A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 5-CA Formed Leads, PFF