ACS720KLATR-15AB-T
Bomkey ( HK ) Electronic Co.,Limited
Contact Now
ACS720KLATR-15AB-T
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization : Bidirectional
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Package / Case : 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Accuracy : ±1.6%
Sensor Type : Hall Effect, Open Loop
Current - Supply (Max) : 16mA
Number of Channels : 1
Current - Sensing : 15A
Response Time : 4µs (Typ)
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Output : Ratiometric, Current
For Measuring : AC/DC
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Series : ACS720
Sensitivity : 90mV/A
Linearity : ±0.75%
Supplier Device Package : 16-SOIC
Mfr : Allegro MicroSystems
Frequency : 120kHz
Voltage - Supply : 4.5V ~ 5.5V
Base Product Number : ACS720
Description : CURRENT SENSOR
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Contact Now
Current Sensor 15A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)